Na czym polega USG piersi?

usg profilaktyka

Jak w większości schorzeń, w przypadku raka piersi wcześnie postawiona diagnoza umożliwia szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia, co znacznie zwiększa szanse pacjentki na powrót do zdrowia. Profilaktyka nowotworowa jest więc bardzo ważna. Podstawowym badaniem jest ultrasonografia gruczołów sutkowych, zwana potocznie USG piersi. Badanie USG jest bezpieczne dla organizmu, bezbolesne i w całości bezinwazyjne.

Badanie USG piersi – przebieg

W pierwszej kolejności lekarz nanosi na badane obszary żel ułatwiający przepływ sygnału ultradźwiękowego. Następnie przykłada do nich głowicę aparatu i przesuwa ją po skórze pacjentki. Głowica wysyła fale o wysokiej częstotliwości, które wnikają wgłąb ciała. Tam „odbijają się” od tkanek i powracają do umieszczonego w głowicy rejestratora. Na podstawie długości zarejestrowanych fal powrotnych określa się stan tkanek, ponieważ fale tworzą obraz na monitorze komputera podłączonego do głowicy.

Różnice między USG piersi a mammografią

Mammografia polega na zobrazowaniu tkanek piersi za pomocą szkodliwego dla zdrowia promieniowania jonizującego. Nie można więc powtarzać badania wielokrotnie. USG natomiast w żaden sposób nie wpływa na stan organizmu, dlatego może być wykonywane w ilości zależnej od potrzeb pacjentki.